Oferty PracyBaza FirmPolskie Marki
Dodaj firmęDodaj Ofertę
Wkrótce również ogłoszenia drobne! Bez rejestracji, bez kosztów, Twoja oferta pracy dotrze do szerokiego grona kandydatów!
Dodaj firmę/usługęDodaj Ofertę

Kowal - czy to zawód dla ciebie?

Kim jest kowal? Nie myl kowala z kowalem tradycyjnym. Kowal tradycyjny pracuje z żelazem, ale może nigdy nie pracować z końmi. Kowal jest szkolony w kowalstwie, aby mógł wykonać podkowę z żelaza, i szkolony jest również w dopasowywaniu podkowy do kopyt konia. Podkowy nie są wykonane tylko z metalu, są także inne opcje, takie jak plastikowe podkowy (które są przyklejane, a nie przybijane do kopyta) oraz wykonane z żywic.

Wizyty kowala będą częste — co cztery do sześciu tygodni — a czasami może zajść potrzeba pilnej wizyty, na przykład z powodu zgubionej podkowy, co z mojego doświadczenia zawsze wydaje się zdarzać na dzień przed zawodami lub specjalną przejażdżką. Dlatego ważne jest, abyś miał dobry kontakt z kowalem i abyście dobrze się komunikowali. Praca przy koniach wymaga utrzymywania dobrych relacji z tak ważnymi osobami jak kowal.

Praca w stajni obejmuje nie tylko dbanie o codzienne potrzeby koni, ale również współpracę z kowalem, który jest nieoceniony w utrzymaniu zdrowia kopyt koni. Jako stajenny, masz kluczową rolę w przygotowaniu koni do wizyt kowala, zapewniając, że ich kopyta są czyste i gotowe do przeglądu i podkuwania.

Large random
Small random top
Small random bottom

Jak wygląda praca kowala?

„Kopyto to nie kawałek drewna, który możemy obrabiać i zmieniać w dowolny rozmiar lub kształt, jaki byśmy chcieli”, wyjaśnia. „Prawie każda praca, którą wykonujemy na koniu, musi być kompromisem w jakiś sposób. Gdy przycinamy stopę, jesteśmy ograniczeni ilością stopy, którą możemy usunąć. Gdy dopasowujemy podkowę, ograniczeniami są takie rzeczy, jak wielkość podkowy. Zbyt mała i nie oferuje wystarczającego zakrycia i wsparcia dla pięt; zbyt duża i może zostać zgubiona.

„Gdy przybijamy podkowę, jesteśmy ograniczeni anatomią stopy i jakością rogu. Przybijając, również mamy bardzo małe parametry, do których musimy się stosować, a najmniejsze odchylenie może prowadzić do katastrofy. Jesteśmy milimetry od wrażliwej tkanki przy każdym wbiciu gwoździa”.

Jakie są dobre relacje między właścicielem a kowalem?

„Kiedyś kompetencje kowala oceniano na podstawie tego, jak długo podkowy pozostawały na koniu, ale obecnie wiemy, że to może nie być w najlepszym interesie konia. Kopyta zawsze rosną niezrównoważone, ale jeśli będziesz nad tym czuwać, twój koń będzie lepiej się prezentować, a podkowy będą trwać dłużej”.

„Niektórzy właściciele lubią oszczędzać na kuciu swojego konia, czekając jak najdłużej między wizytami kowala. Jednak zapewnienie, że wszystkie tolerancje są zachowane i że kopyta nie wychodzą z równowagi, jest absolutnie istotne. Za każdy 1 cm wzrostu palca u nogi, który jest niewyrównany, to równowartość 50 kg wewnętrznego ciężaru na jego plecach.”

Gdzie szukać kształcenia rzemieślniczego?

Szkoły: Zawód podkuwacza koni można uzyskać na drodze kształcenia rzemieślniczego. Egzamin czeladniczy przeprowadzany jest przez organizacje rzemieślnicze. Szczegółowe wymagania dotyczące warunków przystąpienia do egzaminu czeladniczego w zawodzie podkuwacza koni określają rozporządzenia w sprawie egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne organizacji rzemieślniczych. (Dz.U. z 2012r., poz. 1117 z późn. zm.).

Centrum Hipiki Jaszkowo
ul. Jaszkowo 16, 63-112 Brodnica
tel. 61 28 37 556
e-mail:info@centrumhipiki.com
www.centrumhipiki.com


Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie
ul. Kwiatkowskiego 21, 33-101 Tarnów
tel. 14 636 08 10
e-mail: sekretckziu@umt.tarnow.pl
www.ckziu.tarnow.pl


Kształcenie dorosłych:
tel. 14 633 01 24
e-mail: ckutarnow@op.pl